Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Ile kosztuje fotowoltaika?
05 listopada 2021

Fakty i mity na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika jest najprężniej rozwijającą się branżą z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Wraz ze wzrostem zainteresowania tematyką energii ze słońca – pojawia się coraz więcej mitów dotyczących instalacji fotowoltaicznych. Warto jednak zasięgnąć fachowej opinii w tym temacie i zweryfikować wszelkie informacje, które usłyszymy na ten temat -  u specjalistów.

 

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najczęściej powielanych mitów, ale również prawd dotyczących energii z promieniowania słonecznego, aby trochę rozjaśnić ten temat wszystkim zainteresowanym.

 

  1. Instalacja fotowoltaiczna może pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną w 100%.

PRAWDA!

 

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie na prąd w 100%. Podczas doboru mocy, warto wziąć pod uwagę nasze aktualne zużycie prądu oraz to czy w najbliższej przyszłości nie planujemy dodatkowych sprzętów elektrycznych w domu, co spowoduje zwiększenie zapotrzebowania. O tym jak policzyć swoje zapotrzebowanie, pisaliśmy tutaj.

 

  1. Fotowoltaika często prowadzi do pożarów.

MIT!

 

Oczywiście, instalacja fotowoltaiczna może doprowadzić do pożaru, ale nie dzieje się tak często. Ze statystyk opublikowanych przez Komendę Główną Straży Pożarnej wynika, że w 2019 roku ułamek promila to pożary wynikające ze zwarcia wywołanego w instalacji fotowoltaicznej. U naszych zachodnich sąsiadów, to tylko 0,016%! Powodami pożarów instalacji fotowoltaicznych mogą być: czynniki zewnętrzne lub nieprawidłowy montaż. Więcej o pożarach fotowoltaiki przeczytasz tutaj.

 

  1. Panele fotowoltaiczne nie działają w nocy.

PRAWDA!

 

Panele fotowoltaiczne nie działają w nocy, ponieważ nie świeci słońce. Jednak możemy wykorzystywać energię elektryczną nadprodukowaną w ciągu dnia.

 

  1. W Polsce brakuje słońca.

MIT!

 

Jest to bardzo często powtarzany mit. Nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające do produkcji prądu z paneli. Co więcej, panelom fotowoltaicznym sprzyja klimat w Polsce – brak upałów pozytywnie wpływa na ich wydajność. Chłodne, lecz słoneczne dni to najlepsza pogoda dla produkcji.

 

  1. Montaż fotowoltaiki na dachu nie wymaga wzmacniania dachu.

PRAWDA!

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga wzmacniania dachów, które standardowo projektowane są na obciążenia dużo wyższe niż te, które pochodzą od paneli fotowoltaicznych. Oczywiście mówimy tutaj o dachach o prawidłowej konstrukcji.

 

  1. Montaż fotowoltaiki wymaga wielu czasochłonnych pozwoleń i formalności.

MIT!

 

Montaż instalacji nie wymaga skomplikowanych pozwoleń. Ponadto, większość firm montujących załatwia wszelkie formalności w imieniu swoich klientów. Instalacje fotowoltaiczne do 50 kWp nie wymagają żadnego pozwolenia na montaż. Należy jedynie zgłosić fakt montażu fotowoltaiki do odpowiedniego zakładu energetycznego.

 

  1. Fotowoltaika w pełni się zwraca!

PRAWDA!

 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to jedna z niewielu inwestycji, których możemy dokonać w naszym domu z pełnym przekonaniem że poniesione koszty się zwrócą. Przeciętny okres zwrotu fotowoltaiki to kilka lat (w zależności od wielkości instalacji, czyli jej mocy i ceny).

 

  1. Panele fotowoltaiczne szybko się niszczą i tracą wydajność.

MIT!

 

Panele fotowoltaiczne są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto większość producentów zapewnia, że po 25 latach pracy panele będą produkować prąd w minimum 85%.

 

  1. Instalacja fotowoltaiczna może nam zapewnić nie tylko darmowy prąd, ale również darmowe ogrzewanie.

PRAWDA!

 

Wybierając elektyczne ogrzewanie możemy nie tylko mieć darmowy prąd, ale również ogrzewanie. Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, np. montaż pompy ciepła albo promienników podczerwieni (więcej o promiennikach przeczytasz tutaj). Takie rozwiązanie zapewnia również szybszy zwrot inwestycji. Obecnie można skorzystać z dofinansowania do wymiany źródła ciepła i fotowoltaiki, tj. Czyste Powietrze.

 

  1. Panele fotowoltaiczne można montować tylko na dachu w kierunku południowym.

MIT!

 

Po pierwsze fotowoltaikę można montować również na gruncie, więc dach w kierunku południowym nie jest niezbędny. Ponadto, instalację fotowoltaiczną można zamontować również np. na połaciach wschód-zachód. Oczywiście najbardziej wydajną będzie instalacja skierowana idealnie na południe, jednak brak takiej połaci nie wyklucza z bycia producentem własnego prądu.

 

Przestawione fakty i mity to tylko część informacji, które często przewijają się w społeczeństwie. Warto jednak pamiętać, że najbardziej rzetelnym źródłem będą specjaliście posiadający doświadczenie i kwalifikacje do pracy w branży. Krążące w sieci mity są krzywdzące dla branży fotowoltaicznej i mogą negatywnie wpływać na jej rozwój. Przed wyborem firmy montującej panele fotowoltaiczne, warto również zapoznać się z opiniami w Internecie.

 

Wszystkich zainteresowanych fotowoltaiką w Koszalinie, Kołobrzegu, Tychowie, Szczecinie, Stargardzie czy Białogardzie zachęcamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania, dobierzemy instalację i załatwimy wszelkie formalności.

 

Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.