Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Ile kosztuje fotowoltaika?
05 września 2020

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Branża fotowoltaiczna jest obecnie w Polsce jedną z najszybciej rozwijających się. Wraz z wzrostem świadomości Polaków instalacje fotowoltaiczne rosną jak grzyby po deszczu. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać moc instalacji, aby nie tylko pokrywała nasze zapotrzebowanie na energię przez cały rok, ale również nie kosztowała zbyt dużo.

 

Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej jest jednym z pierwszych kroków dążących do produkowania prądu we własnej mikroelektrowni.

 

Warto pamiętać, że instalacja PV nie musi pokrywać całkowitego zapotrzebowania na energię. Wiele osób decyduje się również na mniejsze instalacje w celu zredukowania rachunków. Nie ma też sensu znacznie przekraczać rocznego zużycia, ponieważ nadprodukowana energia jest magazynowana w zakładzie energetycznym jedynie przez rok. Po roku przepada na rzecz zakładu energetycznego. Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy zwiększyć zużycia, nie należy przewymiarować instalacji, ponieważ zawsze istnieje możliwość rozbudowy o kolejne panele. W przypadku niewielkiego wzrostu zużycia prądu, gdy wystarczy dołożyć 1-2 panele, często jest to możliwe bez wymiany falownika.

 

Aby określić nasze zapotrzebowanie na energię, na początek, należy dokonać analizy naszych rachunków za prąd. Na fakturze znajdziemy informację ile kWh zużyliśmy oraz ile nas to kosztowało. Warto pamiętać, iż z każdej wyprodukowanej 1 kWh prosument (czyli osoba produkująca i zużywająca energię jednocześnie) może wykorzystać 0,8 kWh, jeśli instalacja nie przekracza 10 kWp mocy (za instalację powyżej 10 kWp jedynie 0,7 kwh). Zakład energetyczny pobiera sobie te 20% w zamian za magazynowanie naszej energii. Dobrze dobrana moc instalacji jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii na cały rok.

 

W związku z powyższym zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne (instalacja do 10kWp) możemy wyliczyć w dwojaki sposób:

 

Ze zużytej energii:

Za każde 1000 kWh zużyte w ciągu roku należy dobrać około 1,25 kWp mocy instalacji

Z opłat za prąd:

Za każde 100 PLN na miesięcznym rachunku należy dobrać około 2,4 kWp instalacji

 

Przykład:

Pan Marek poprzez dodanie do siebie ilości pobranej energii w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyliczył swoje roczne zapotrzebowanie na energię. Według jego wyliczeń rocznie zużywa 3400 kWh. W związku z tym jego zapotrzebowanie na instalację wynosi:

3,4 * 1,25 = 4,25 kWp

 

Przykład 2:

Pan Krystian płaci za prąd 700 zł co dwa miesiące. W związku z tym można przyjąć, że miesięcznie płaciłby za prąd 350 zł.

350*12=4200 zł

Pan Krystian rocznie płaci za prąd 4200 zł. Przyjmując, że za każde 100 zł na miesięcznym rachunku należy dobrać 2,4 kWp mocy, zapotrzebowanie na instalację wynosi:

3,5*2,4=8,4 kWp

 

Kiedy już znamy swoje zapotrzebowanie na energię, a w związku z nią moc instalacji nasuwa się pytanie: Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję?

 

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od mocy samych paneli. W karcie katalogowej paneli fotowoltaicznych znajdziemy informację o ich mocy.

 

Przykład:

 

Pani Dorota poszukuje oferty na instalację o mocy 4,5 kWp w związku z ograniczonym miejscem na dachu poszukuje oferty, w której ilość paneli nie przekracza 14 sztuk. (Więcej o panelach tutaj: https://eko-woltaika.pl/panele-pv)

Otrzymała 3 oferty, na panele o mocy 265 Wp, 310 Wp i 330 Wp:

4500/265≈17

4500/310=15

4500/330≈14

 

W związku z małą powierzchnią dachu pani Dorota powinna wybrać panele o mocy 330 Wp.

 

Ekowoltaika - Blog o fotowoltaice.

 

 

Potrzebną moc instalacji można również wyliczyć z następującego wzoru:

  • Ek – energia zużywana w ciągu roku kalendarzowego [kWh]

  • a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%]

  • b – udział ilości energii oddanej do sieci [%]

  • a+b = 100%

  • opust – 0,8 za 1 kWh (w przypadku instalacji do mocy 10 kWp); 0,7 za 1 kWh (w przypadku instalacji o mocy 10-50 kWp)

  • Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację fotowoltaiczną [kWh]

 

 

W związku z rozwojem branży fotowoltaicznej w sieci pojawia się coraz więcej kalkulatorów fotowoltaicznych. Mimo wszystko zachęcamy jednak do kontaktu z naszym specjalistą, który dobierze moc instalacji biorąc pod uwagę różne aspekty m.in. warunki techniczne, zużycie roczne energii elektrycznej, parametry modułów, kąt nachylenia dachu itp.

 

Finalnie dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej wiążę się z przeprowadzeniem audytu środowiskowego w miejscu jej montażu. Niezbędne jest zebranie informacji o ewentualnych przeszkodach, takich jak drzewa, słupy, czy napowietrzne linie telefonicznie lub energetyczne, które mogą zacieniać część paneli fotowoltaicznych tym samym obniżając sprawność całej instalacji.

Nasz specjalista wyliczy również w jakim czasie instalacja się zwróci oraz poinformuje Cię o możliwościach dofinansowania Twojej inwestycji. Taka konsultacja jest całkowicie bezpłatna i niezobowiązująca.

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.