Fotowoltaika to dziedzina, która zajmuję się wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnego źródła, którym jest słońce. Dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie i należy przypuszczać, że z każdym rokiem będzie coraz powszechniejsza.
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić nam wystarczającą ilość energii, tak by opłaty za prąd przestały nas martwić. Instalacja paneli to jedyny koszt jaki ponosimy, ponieważ działają one bez przerwy przez wiele lat, a poniesione koszty zwykle zwracają się już po kilku latach od założenia. Panele słoneczne nie wymagają wymian podzespołów czy częstych konserwacji.
Warto skorzystać z programu "Mój prąd", który jest szczegółowo opisany w zakładce "Dofinansowania".
Panele fotowoltaiczne zrobione są z krzemu, który przechwytując fotony, czyli jednostki światła, wprawia w ruch elektrony, co daje energię elektryczną. Prąd stały płynący z paneli słonecznych do inwertera zmieniany jest na prąd zmienny, który pozwala na działanie wszelkich sprzętów domowych, tj. telewizor czy pralka. Prąd ten pokonuje drogę przez układ zabezpieczający, aby ostatecznie dotrzeć do sieci, z której korzystamy.
Panele fotowoltaiczne najlepiej montować w kierunku południowym, ponieważ dzięki temu przechwytują największą ilość promieni słonecznych. Jednak brak możliwości montażu w kierunku południowym, nie jest jednoznaczne z niemożliwością instalacji paneli fotowoltaicznych. Wówczas montuje się je tak, aby nie znajdowały się w zacienionym miejscu. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, ponieważ wbrew powszechnemu myśleniu słońca w Polsce nie brakuje. Warto w tym miejscu wspomnieć o naszych zachodnich sąsiadach, którzy są liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Polska ma podobne położenie jak Niemcy, dlatego kwestia nasłonecznienia nie jest żadnym powodem do ewentualnych obaw.
Wyróżniamy kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, jednak te najpopularniejsze z nich to: