Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w okresie zimowym? To pytanie zadaje sobie wielu potencjalnych inwestorów. Często zadają je nam również nasi klienci podczas audytów. Panele fotowoltaiczne produkują prąd ze słońca, oczywiste jest więc, iż największa produkcja jest w okresie letnim, kiedy słońce świeci najdłużej i znajduje się najwyżej. W związku z tym, pytanie o pracę fotowoltaiki zimą jest jak najbardziej zasadne i zrozumiałe. Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie ile i czy w ogóle panele fotowoltaiczne pracują zimą, przeczytaj ten artykuł. Postaramy się wszystko wyjaśnić poniżej!
Odpowiedź brzmi: TAK. Jednak produkcja jest ta znacznie niższa niż wiosną czy latem. W okresie zimowym słońce dociera do powierzchni paneli również przy gęstych chmurach, a ujemne temperatury nie mają negatywnego wpływu na panele. Za niską produkcję w zimie odpowiadają przede wszystkim wspomniane wcześniej chmury, które ograniczają w pewnym stopniu dotarcie słońca do powierzchni paneli oraz krótki dzień. W Polsce zimą już po godzinie 15 robi się ciemno, w związku z tym fotowoltaika nie pracuje. To znacznie skraca czas jej pracy w porównaniu z latem, kiedy robi się jasno około 4-5 rano, a słońce zachodzi około 20-21. Najkorzystniejszą pogodą dla zimowej produkcji jest niska temperatura w połączeniu z bezchmurnym niebem i wysokim nasłonecznieniem.
Wątpliwości pojawiają się, gdy spada śnieg. Oczywiste jest, że panele całkowicie pokryte białym puchem nie są w stanie produkować prądu z promieni słonecznych, bo te nie mają szans do nich dotrzeć. Należy jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne montowane są pod kątem, dzięki czemu grawitacyjnie prędzej czy później śnieg zjedzie z paneli. Wielu posiadaczy fotowoltaiki zastanawia się, czy odśnieżać panele zimą – jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zachęcamy do zapoznania się z naszym poprzednim postem: Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Jak sprawne są nasze panele i ile wyprodukują w danym okresie, zależy od konkretnego modelu wybranych przez nas modułów fotowoltaicznych. Dobrej jakości panele fotowoltaiczne przy niewielkim nasłonecznieniu efektywniej produkują energię elektryczną. Dlatego tak ważne jest, aby wybór komponentów był przemyślany. Duże znaczenie w zimowej produkcji odgrywa również prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej. Odpowiedni kąt nachylenia oraz kierunek, w którym zamontujemy moduły, ma ogromne znaczenie dla dobrej produkcji.
Wielu klientów martwi się kiedy w okresie zimowych pojawią się dni z zerową produkcją. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na pogodę, czy na panelach nie leży śnieg, czy niebo nie jest całkowicie zachmurzone itp. To normalne, że o tej porze roku takie dni się zdarzają zimą. Nie należy obawiać się usterki. Oczywiście w przypadku, gdy fotowoltaika nie pracuje nawet w słoneczne dni i przy braku śniegu – należy wezwać serwis.
W związku z tym, że największą produkcję prądu z paneli fotowoltaicznych możemy zaobserwować w okresie od kwietnia do września, wielu inwestorów zadaje sobie pytanie – czy zimą będę płacił/a za prąd? Przy obecnym systemie upustów mamy rok na wykorzystanie wyprodukowanej energii. Czyli prąd wprowadzony do sieci np. 1 kwietnia możemy wykorzystać 1 kwietnia roku następnego. Dlatego nie należy obawiać się rachunków za prąd zimą, jeśli mamy dobrze dobraną moc instalacji fotowoltaicznej. Wówczas nadprodukowana energia latem (gdy zużycie prądu jest zazwyczaj mniejsze), zostanie przez nas wykorzystana w zimę, gdy prądu zużywamy więcej, np. dlatego że szybciej zapalamy światło lub więcej spędzamy czasu w domu ze względu na niepogodę.
Podsumowując, nie ma nic dziwnego w pytaniach, czy fotowoltaika pracuje zimą, są one jak najbardziej zasadne. Jednak procent wyprodukowanej energii zimą, w porównaniu do całego roku jest niewielki – nie możemy się oszukiwać. Jednak nie oznacza to, że jest zerowy. Także fotowoltaika zimą pracuje, jednak produkcja prądu jest niewielka.