Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Czy należy myć i odśnieżać panele fotowoltaiczne? Sprawdź.
07 lutego 2021

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji. To one są odpowiedzialne za przechwytywanie promieni słonecznych, z których potem powstanie darmowy prąd wykorzystywany podczas codziennych prac. Jako element instalacji, który jest najbardziej narażony na warunki atmosferyczne, osady, kurz i wiele innych bardzo często ulegają zabrudzeniu.

 

Mycie paneli fotowoltaicznych

 

Producenci paneli fotowoltaicznych jeszcze kilka lat temu byli zgodni twierdząc, że sprzęt ten jest bezobsługowy i nie wymaga konserwacji ani mycia. Obecnie zdania są podzielone. Delikatne zabrudzenia na panelach są oczywiste i nieuniknione, jednak montaż paneli pod odpowiednim kątem przyczynia się do samoistnego oczyszczenia modułów podczas opadów deszczu. https://eko-woltaika.pl/realizacje Oczywiście w przypadku cięższych zabrudzeń spowodowanych np. przez ptactwo deszcz mógłby mieć problem z szybkim oczyszczeniem modułów. Dlatego panele należy myć tylko w przypadku znacznych zabrudzeń, które mają rzeczywisty wpływ na sprawność ogniw.

Na rynku coraz częściej możemy spotkać się z ofertami firm zajmującymi się specjalistycznym myciem i konserwacją paneli. Czy warto skorzystać z usług takich firm? Czy może jesteśmy w stanie poradzić sobie sami?

 

Jak myć panele fotowoltaiczne?

 

Jeśli warunki pozwalają na samodzielne, bezpieczne czyszczenie należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

 

  1. Na pierwszym miejscu oczywiście bezpieczeństwo. Jeśli nie czujemy się na siłach, ani nie posiadamy potrzebnego sprzętu (w zależności od miejsca montażu instalacji, np. drabiny, rusztowania, pasów bezpieczeństwa) nie warto ryzykować i powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.
  2. Czyszczenie paneli wykonujemy tylko wczesnym rankiem lub wieczorem. Ma to związek z tym, że nie powinniśmy myć rozgrzanych paneli.
  3. Do czyszczenia używamy specjalistycznych produktów polecanych przez producenta, deszczówki lub wody demineralizowanej.
  4. Do czyszczenia używamy tylko delikatnej gąbki itp. Nie stosujemy niczego co może wpłynąć na powierzchnię paneli (np. zarysować ją).
  5. Nie należy również stosować do mycia myjki ciśnieniowej, może ona trwale uszkodzić panele i resztę instalacji (np. okablowanie).

 

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

 

Jeszcze w ubiegłych latach temat odśnieżania paneli fotowoltaicznych można by było uznać za abstrakcyjny. W tym roku zima zaskoczyła nie tylko kierowców, ale również posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.

 

Teoretycznie odpowiedni kąt montażu PV przyczynia się do grawitacyjnego zsunięcia się śniegu z powierzchni paneli.  W praktyce jednak proces ten jest bardzo powolny, a mijający czas często budzi w inwestorach pytanie: Odśnieżać czy nie odśnieżać?

 

Należy pamiętać, że wraz z rozwojem technologii współczesne ogniwa są bardziej odporne na zaleganie powłoki śnieżnej. Dzieje się tak dzięki specjalnej powłoce hydrofobowej, która przyspiesza proces zsuwania się śniegu z modułów. Dodatkowo, przeprowadzone liczne badania, które miały na celu odpowiedzieć na pytanie o zasadność odśnieżania paneli są jednoznaczne. Zaleganie śniegu ma minimalny wpływ na obniżenie sprawności współczesnych ogniw PV. Odśnieżenie ich wpłynie na zwiększenie wydajności, jednak w bardzo małym stopniu. W związku z powyższym możemy pokusić się o odśnieżanie paneli, jednak tylko w przypadku kiedy dostęp do nich jest łatwy i bezpieczny.

 

Podsumowując, warto zaznaczyć, że fotowoltaika działa cały rok, jednak produkcja energii w okresie zimowym zawsze będzie niższa niż latem. Bez znaczenia czy zalega na niej śnieg, czy nie. Wpływają na to krótsze dni i mniejsze nasłonecznienie. W związku z tym nasza instalacja fotowoltaiczna pracować będzie o wiele krócej, a zatem produkować będzie mniej prądu.

 

Zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznych https://eko-woltaika.pl/kontakt

 

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu w zakładce Blog. https://eko-woltaika.pl/blog

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.