Panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji. To one są odpowiedzialne za przechwytywanie promieni słonecznych, z których potem powstanie darmowy prąd wykorzystywany podczas codziennych prac. Jako element instalacji, który jest najbardziej narażony na warunki atmosferyczne, osady, kurz i wiele innych bardzo często ulegają zabrudzeniu.
Producenci paneli fotowoltaicznych jeszcze kilka lat temu byli zgodni twierdząc, że sprzęt ten jest bezobsługowy i nie wymaga konserwacji ani mycia. Obecnie zdania są podzielone. Delikatne zabrudzenia na panelach są oczywiste i nieuniknione, jednak montaż paneli pod odpowiednim kątem przyczynia się do samoistnego oczyszczenia modułów podczas opadów deszczu. https://eko-woltaika.pl/realizacje Oczywiście w przypadku cięższych zabrudzeń spowodowanych np. przez ptactwo deszcz mógłby mieć problem z szybkim oczyszczeniem modułów. Dlatego panele należy myć tylko w przypadku znacznych zabrudzeń, które mają rzeczywisty wpływ na sprawność ogniw.
Na rynku coraz częściej możemy spotkać się z ofertami firm zajmującymi się specjalistycznym myciem i konserwacją paneli. Czy warto skorzystać z usług takich firm? Czy może jesteśmy w stanie poradzić sobie sami?
Jeśli warunki pozwalają na samodzielne, bezpieczne czyszczenie należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:
Jeszcze w ubiegłych latach temat odśnieżania paneli fotowoltaicznych można by było uznać za abstrakcyjny. W tym roku zima zaskoczyła nie tylko kierowców, ale również posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.
Teoretycznie odpowiedni kąt montażu PV przyczynia się do grawitacyjnego zsunięcia się śniegu z powierzchni paneli. W praktyce jednak proces ten jest bardzo powolny, a mijający czas często budzi w inwestorach pytanie: Odśnieżać czy nie odśnieżać?
Należy pamiętać, że wraz z rozwojem technologii współczesne ogniwa są bardziej odporne na zaleganie powłoki śnieżnej. Dzieje się tak dzięki specjalnej powłoce hydrofobowej, która przyspiesza proces zsuwania się śniegu z modułów. Dodatkowo, przeprowadzone liczne badania, które miały na celu odpowiedzieć na pytanie o zasadność odśnieżania paneli są jednoznaczne. Zaleganie śniegu ma minimalny wpływ na obniżenie sprawności współczesnych ogniw PV. Odśnieżenie ich wpłynie na zwiększenie wydajności, jednak w bardzo małym stopniu. W związku z powyższym możemy pokusić się o odśnieżanie paneli, jednak tylko w przypadku kiedy dostęp do nich jest łatwy i bezpieczny.
Podsumowując, warto zaznaczyć, że fotowoltaika działa cały rok, jednak produkcja energii w okresie zimowym zawsze będzie niższa niż latem. Bez znaczenia czy zalega na niej śnieg, czy nie. Wpływają na to krótsze dni i mniejsze nasłonecznienie. W związku z tym nasza instalacja fotowoltaiczna pracować będzie o wiele krócej, a zatem produkować będzie mniej prądu.
Zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznych https://eko-woltaika.pl/kontakt
Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu w zakładce Blog. https://eko-woltaika.pl/blog