Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Ile kosztuje fotowoltaika?
08 grudnia 2021

Jak wybrać firmę montującą fotowoltaikę? 

Osoby zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznej często zadają sobie pytanie – jak wybrać firmę montującą fotowoltaikę? Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo firm oferujących sprzedaż fotowoltaiki wraz z montażem, dlatego wybór jest tak trudny. Inwestorzy zadają sobie pytania: Na co zwrócić uwagę? Czy lepiej wybrać dużą firmę, czy mniejszą, lokalną? O co pytać podczas audytu fotowoltaicznego? Na te i wiele innych odpowiemy w dzisiejszym poście.  

 

Duża firma czy lokalny przedsiębiorca?  

 

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy zwraca uwagę na inne aspekty oraz ma inne przekonania. Jednak bez wątpienia jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Duże firmy oferujące fotowoltaikę korzystają często z podwykonawców. Lokalne przedsiębiorstwa zazwyczaj posiadają własne ekipy monterskie, które przeprowadzają montaż według swoich standardów. W związku z tym w “dużej firmie” często przepłacimy za usługę, aby finalnie montaż wykonała mniejsza, lokalna firma, u której często mogliśmy wykupić usługę bezpośrednio w znacznie korzystniejszej cenie. Poruszając ten temat, warto również wziąć pod uwagę ewentualny serwis, który w dużych spółkach często ciężko wyegzekwować. Kiedy umowę podpisujemy z firmą X, a montaż wykonuje firma Y do kogo zwrócić się o pomoc? Czas reakcji również jest ważny, ponieważ w przypadku gdy instalacja np. nie pracuje w słoneczne dni — tracimy na produkcji.  

Oczywiście nie należy „wrzucać wszystkich do jednego worka”, ale warto zwrócić uwagę na te aspekty podczas wyboru firmy i zadać pytania dotyczące tego tematu podczas podpisywania umowy.  

 

Zapytaj o realizacje w okolicy 

 

Warto spytać o to czy firma, z którą planujemy podpisać umowę na instalację fotowoltaiczną, montowała już w naszej okolicy. Niekoniecznie w celu pytania byłych klientów o zadowolenie ze współpracy, ale czasami sama reakcja pytanej osoby może nam wiele powiedzieć. Rzetelna i uczciwa firma bez wahania powie, w jakiej miejscowości czy na której ulicy (oczywiście bez podawania prywatnych danych osobowych klientów) można obejrzeć ich realizacje, przecież nie musimy zajmować niczyjego czasu, aby spojrzeć na efekt np. z ulicy, a dzięki temu będziemy mogli ocenić m.in. estetykę montażu.   

Ponadto, często okazuje się, że dana firma współpracowała z kimś z naszych znajomych, rodziny lub sąsiadów, a wówczas będziemy mogli dowiedzieć się trochę więcej o tym jak przebiega współpraca z daną firmą.  

 

Przeczytaj opinie  

 

Nie oszukujmy się. W dzisiejszych czasach prawie nikt nie zawiera umowy z firmą, której nie prześwietlił w Internecie, a opinie są często jedynym źródłem informacji. Tym bardziej że użytkownicy chętniej piszą opinię, gdy są niezadowoleni, niż wtedy kiedy wszystko przebiegło zgodnie z planem. Dlatego warto poświęcić chwilę na to, aby przeczytać, co piszą o przedsiębiorstwie, z którym planujemy podjąć współpracę.  

 

Spytaj o gwarancję  

 

Według kodeksu firma montująca fotowoltaikę ma obowiązek udzielić dwuletniej rękojmi. Profesjonalne firmy, które są pewne swojej pracy, nie mają nic przeciwko, aby ta rękojmia trwała dłużej. Daje to nie tylko poczucie bezpieczeństwa użytkownikowi instalacji, ale również jest bardzo wygodne dla inwestora. Nasza firma, Ekowoltaika wspiera swoich klientów na każdym etapie realizacji, ale również po zakończonym montażu.  

 

Spytaj o polecane komponenty 

 

Zwróć uwagę, jakie panele i inwerter poleca dana firma, czy udziela na ich temat prawdziwych i rzetelnych informacji, czy korzysta ze sprawdzonych producentów, jaka jest gwarancja.   

 

Przeczytaj umowę  

 

Wiele osób nie czyta umowy przed jej podpisaniem, a to duży błąd. Wiele firm wykorzystuje tzw. drobny druczek do wpisania niekorzystnych dla inwestora zapisów. Przez to może okazać się, że podpisaliśmy coś, na co definitywnie zgodzić się nie chcemy np. dodatkowa opłata za projekt lub zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego.  

  

Przedstawione powyżej aspekty to tylko część rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Warto dać sobie czas do zastanowienia przed podjęciem ostatecznej decyzji i nie podejmować jej zbyt pochopnie. Instalacja fotowoltaiczna powinna działać wiele lat, dlatego wybór firmy montującej powinien być przemyślany.  

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą naszej firmy Ekowoltaika, aby zamontować fotowoltaikę w Kołobrzegu, Koszalinie, Białogardzie lub innej miejscowości w zachodniopomorskim, zapraszamy do kontaktu. 

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.