Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Ile kosztuje fotowoltaika?
06 października 2021

Ile miejsca zajmuje fotowoltaika na dachu?

Decyzja o zakupie instalacji fotowoltaicznej powinna być poprzedzona sprawdzeniem możliwości montażu paneli fotowoltaicznych. Decydujące znaczenie odgrywa tutaj usytuowanie dachu względem stron świata (najbardziej pożądanym kierunkiem dla fotowoltaiki jest południe) oraz konstrukcja i kondycja dachu.. Ilość wolnego miejsca na dachu jest ściśle zależna od rozmieszczenia okien dachowych, kominów, wywietrzaków, wykuszy, płotków przeciwśniegowych itp.. Warunki zabudowy wpływają w decydującym stopniu na konfigurację instalacji fotowoltaicznej. Projektując rozpieszczenie paneli, należy uwzględnić nawet najmniejsze i okresowe zacienianie modułów, np. lukarnę czy komin, które przy połączeniu szeregowym, mogą zredukować produkcję prądu nawet do 0.

 

Od czego trzeba zacząć?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie: Ile miejsca zajmie fotowoltaika na moim dachu? Należy na początek obliczyć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Niestety inwestorzy często sugerują się samą ilością paneli fotowoltaicznych. Nie jest to jednak dobre podejście, ponieważ moduły fotowoltaiczne mogą mieć różną moc. O tym jak obliczyć swoje zapotrzebowanie na fotowoltaikę pisaliśmy tutaj: https://eko-woltaika.pl/jak-dobrac-moc-instalacji-fotowoltaicznej

 

To ile miejsca zajmie nasza instalacja fotowoltaiczna zależy przede wszystkim od:

 

  1. Mocy całej instalacji. Im większe zapotrzebowanie na prąd, tym więcej paneli będziemy musieli zamontować. Moc instalacji zależy od tego ile sprzętów elektrycznych mamy w domu, czy korzystamy z ogrzewania elektycznego itp.

  2. Mocy jednostkowej samego panela fotowoltaicznego. Na rynku znajdziemy panele o różnej mocy, np. 280 Wp, 340 Wp, 380 Wp, 450 Wp, a nawet 540 Wp. W związku z tym ile sztuk paneli potrzebujemy, zależy również od tego jak mocne panele wybierzemy. Przykład 1. Pan Krzysztof obliczył swoje zapotrzebowanie na fotowoltaikę o mocy 4,5 kWp. W związku z tym przy mocy paneli 280 Wp będzie potrzebował ich około 16 sztuk. 16*280=4,48 Kiedy zdecyduje się na panele o mocy 450 Wp, będzie potrzebował ich jedynie 10 sztuk. 10*450=4,5

 

  1. Należy pamiętać, że bardzo często im większa moc paneli tym większe są jego wymiary. Oczywiście nie zawsze ma to przełożenie, ale warto na to zwrócić uwagę w karcie katalogowej danego modułu podczas wyboru komponentów.

  2. Warto również zwrócić uwagę na konieczność zachowania odstępów od krawędzi dachu. Ma to związek z bezpieczeństwem montażu. Często inwestorzy myślą, że mogą wykorzystać 100% dachu, jednak tak nie jest.

  3. Trzeba również wziąć pod uwagę wszelkie możliwe zacienienia (np. kominy, wykusze itp.), które mogą negatywnie wpływać na produkcję energii. Należy zachować od nich odpowiedni odstęp.

 

Jak obliczyć ile miejsca zajmie fotowoltaika na moim dachu?

 

Aby obliczyć ile miejsca zajmie nam instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,5 kWp dokonujemy następujących obliczeń:

 

PRZYKŁAD 1:

 

  1. 375 W i wymiarach 1755 mm x 1038 mm

1,755*1,038=1,827 + po 30 cm (minimum) odstępów od krawędzi dachu

1,827*12=21,924 m2

PRZYKŁAD 2:

 

  1. 450 W i wymiarach 2094 mm x 1038 mm

2,094 * 1,038 = 2,1736

2,1736 * 10 = 21,736 m2 + po 30 cm (minimum) odstępów od krawędzi dachu

 

Odstępy od krawędzi dachu

 

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o bezpiecznych odstępach od krawędzi dachu. Ma to związek z bezpieczeństwem oraz trwałością montażu paneli fotowoltaicznych. Zachowując odpowiednie odstępy, zmniejszamy ryzyko wpływu warunków atmosferycznych na trwałość montażu (np. silne podmuchy wiatru mogłyby poderwać wystające poza obrys dachu panele).

 

Każda profesjonalna firma montująca instalacje fotowoltaiczne zachowuje odpowiednie odstępy od brzegów połaci dachu. Nie ryzykuj, postaw na rzetelną i profesjonalną firmę. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów Twojej inwestycji.

 

 

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.