Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Czy należy myć i odśnieżać panele fotowoltaiczne? Sprawdź.
09 marca 2021

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021

W 2020 roku branża fotowoltaiczna przeżywała istne boom. Według oficjalnych statystyk łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce to około 4 GW! Te liczby są poniekąd zasługą licznych form wsparcia, na które mogą liczyć inwestorzy. Wiele osób rozważających montaż instalacji fotowoltaicznej zadaje sobie pytanie: czy będzie dofinansowanie do fotowoltaiki 2021? W związku z tym śpieszymy z pomocą, ponieważ mało osób wie, iż dofinansowanie do fotowoltaiki to nie tylko powszechnie znany program Mój Prąd.

 

Obecne formy dofinansowania do fotowoltaiki

 

Każdy kto interesował się montażem instalacji fotowoltaicznej zapewne już słyszał o programie Mój Prąd. Jednak to nie jedyna z możliwych form wsparcia dla potencjalnych inwestorów. Na rynku dostępne są obecnie różne formy dodatków, od bezzwrotnych dofinansowań do pożyczek preferencyjnych. Wybór odpowiedniej oferty może znacznie zmniejszyć kwotę inwestycji, a tym samym skrócić czas zwrotu środków. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretny program, należy oszacować koszt całej instalacji, a żeby to zrobić należy dobrze obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne. Jak to zrobić podpowiadamy tutaj.

Obecnie na rynku dostępne są następujące dofinansowania na panele fotowoltaiczne:

  • Mój prąd zakończył się w grudniu ubiegłego roku, ale według oficjalnego stanowiska NFOŚ kolejna jego edycja ruszy jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku (UWAGA! Instalacje montowane pomiędzy naborami również będą mogły skorzystać z dofinansowania)
  • Ulga termo modernizacyjna – aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej należy odliczyć odpowiednią kwotę w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zapłacono za instalację fotowoltaiczną. Należy pamiętać, że z ulgi nie mogą skorzystać właściciele domów w trakcie budowy.
  • Energia Plus – to dofinansowania do fotowoltaiki dedykowane firmom. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotację 50% kosztów kwalifikowanych. 
  • Czyste Powietrze - skorzystać z niego mogą osoby fizyczne, które przeprowadzały działania termomodernizacyjne w swoich budynkach.
  • Programy regionalne – również w wielu gminach można dostać dofinansowanie do fotowoltaiki. Warunki i wysokość dopłat zależą od konkretnego regionu Polski, dlatego najlepiej zasięgnąć informacji w Urzędzie Gminy.
  • Pożyczki w bankach.

 

Mój Prąd 2021

 

Popularność poprzedniej edycji programu Mój Prąd, która obejmowała dotację 5000 zł do mikroinstalacji fotowoltaicznych przerosła oczekiwania rządzących. Przeznaczone środki skończyły się na długo przed zakończeniem naboru. W związku z tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej intensywnie pracuje nad nową edycją programu, aby nie dać się zaskoczyć ilością wniosków w 2021 roku.

 

Według oficjalnego stanowiska NFOŚiGW trzeci nabór wniosków w programie Mój Prąd odbędzie się najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku (2021). Nieustannie, trwają prace nad ulepszoną formą dotacji. Poprzednie edycje programu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i należy przypuszczać, że w trzecim naborze będzie podobnie. UWAGA! Instalacje założone pomiędzy naborami również będą mogły wziąć udział w trzecim naborze do programu Mój Prąd! Takie same zasady obowiązywały również w przerwie pomiędzy pierwszą, a drugą edycją programu. Mimo, że NFOŚiGW nie upublicznił jeszcze dokładnej daty trzeciego naboru, można na ich stronie znaleźć informację, że wstępnie o kolejne dotacje będzie można ubiegać się od 01.07.2021 r.:

 

(09.03.2021r, źródło: http://nfosigw.gov.pl/nabor-wnioskow/art,317,informacja-o-naborach-wnioskow-w-roku-2021.html)

 

Jest to jednak nadal tylko planowany termin rozpoczęcia kolejnego naboru. Na ten moment na dotację czeka jeszcze wielu inwestorów, którzy złożyli swoje wnioski w 2020 roku. Według NFOŚiGW pod koniec drugiej edycji programu Mój Prąd napływały rekordowe ilości wniosków. W listopadzie było to nawet 1500 wniosków dziennie! W związku z tym Fundusz nieustannie pracuje nad ostatecznym zamknięciem i rozliczeniem poprzedniej edycji w równoczesnym planowaniu kolejnej odsłony dotacji Mój Prąd.

 

Według informacji udzielonych przez NFOŚiGW Mój Prąd 2021 ma być wzbogacony o dodatkowe elementy, na które będzie można otrzymać dofinansowanie. W wypowiedziach przedstawicieli Funduszu przewijają się takie hasła jak:

 

  • Punkty do ładowania samochodów elektrycznych
  • Magazyny energii
  • Systemy do zarządzania energią w budynku

 

Można się domyślić, że NFOŚiGW planuje zachęcić do inwestycji nie tylko w fotowoltaikę, ale również inne proekologiczne rozwiązania dla domu. Najprawdopodobniej, decydując się na te dodatkowe elementy – dotacja będzie wyższa. Jednak na ten moment nie można stwierdzić tego jednoznacznie. To tylko wnioski, które można wyciągnąć po wystąpieniach przedstawicieli Funduszu.

Kontynuacja programu to z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych inwestycją w Odnawialne Źródła Energii. Pytania o formę oraz wysokość dotacji pozostają jednak na razie bez odpowiedzi. Wciąż trwają negocjację między NFOŚiGW oraz Ministerstwem Klimatu. Według rządzących w trzecim naborze mają zostać wykorzystane środki z funduszy europejskich.

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.