Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Czy należy myć i odśnieżać panele fotowoltaiczne? Sprawdź.
07 maja 2021

Darmowe ogrzewanie dzięki fotowoltaice

W poprzednich artykułach na naszym blogu przedstawiliśmy szereg korzyści płynących z posiadania swojej własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że fotowoltaika może przyczynić się nie tylko do posiadania darmowej energii elektrycznej, ale również ogrzewanie domu w sezonie zimowym. Polacy coraz częściej szukają alternatyw dla drogich, pracochłonnych i zanieczyszczających powietrze systemów ogrzewania w swoich domach. Świetnym rozwiązaniem okazuje się montaż instalacji fotowoltaicznej, ponieważ w połączeniu z elektrycznym ogrzewaniem mamy prąd i ciepło za darmo! Oczywiście należy pamiętać, że moc instalacji musi zostać odpowiednio dobrana. O tym jak to obliczyć piszemy tutaj.

 

Na rynku jest wiele możliwości dla ogrzewania z wykorzystaniem energii elektrycznej. Poszukując najlepszej oferty, warto wziąć pod uwagę wszystkie korzyści płynące z tego rozwiązania, a następnie wybrać jego odpowiednią formę. Do głównych zalet elektrycznego ogrzewania w połączeniu z fotowoltaiką zaliczamy:

 

  • Oszczędność – bez dwóch zdań ten argument przekonuje wszystkich inwestorów najbardziej. Mimo dosyć sporej inwestycji na początku już po kilku latach instalacja zwróci nam się całkowicie. A w przypadku zastosowania również elektrycznego ogrzewania, przyspieszymy czas zwrotu naszych środków. Darmowy prąd i ogrzewanie to idealne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy domków jednorodzinnych.
  • Wygoda – ogrzewanie elektryczne, czy to za pomocą pompy ciepła, mat grzewczych czy promienników podczerwieni jest bardzo wygodne. Wystarczy ustawić pożądaną temperaturę na regulatorze i to wszystko! Wielu producentów posiada również możliwość sterowania temperaturą w domu za pomocą aplikacji mobilnej. Elektryczne ogrzewanie to również świetna alternatywa dla starszych osób, które nie mają już tyle siły, aby doglądać pieca.
  • Ekologia – nawet jeśli wydaje Ci się, że to tylko moda i ochrona środowiska Cię nie dotyczy – jesteś w dużym błędzie. Dbanie o środowisko naturalne dotyczy nas wszystkich. Bez wyjątku.
  • Samowystarczalność – nie musimy pamiętać o zakupie opału na zimę czy wydawać dodatkowych środków. Inwestujemy raz i mamy spokój na lata.
  • Estetyka – ogrzewanie elektryczne można zainstalować podwieszając np. promienniki podczerwieni na suficie, w formie luster, grzejących obrazów. Można też zastosować np. maty grzewcze w formie ogrzewania podłogowego. Dzięki temu możemy uniknąć montażu nieestetycznych grzejników.

 

Na rynku dostępne są różne formy ogrzewania elektrycznego. Najpopularniejsze z nich to:

 

  • Fotowoltaika plus pompa ciepła – jak działa pompa ciepła? Działa ona w następujący sposób: najpierw pobierane jest ciepło ze źródeł o niższej temperaturze i przekazywane do źródeł o wyższej temperaturze. Normalnie, ciało ciepłe ogrzewa ciało zimne, jednak z pompą ciepła możliwe jest odwrócenie tego procesu. W podobny sposób działają dobrze znane nam urządzenia: lodówka i klimatyzator. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwoli nie tylko ogrzać dom, ale również wykorzystać energię produkowaną przez panele.
  • Fotowoltaika plus maty grzewcze – Wykorzystując darmowy prąd z paneli fotowoltaicznych, można także zdecydować się na ogrzewanie matami grzewczymi. Wykorzystują one opór prądu i zmieniają energię elektryczną w energię cieplną. Maty są proste w montażu, a w związku z tym wielu inwestorów decyduje się na samodzielny montaż, co może się przyczynić do znacznego zmniejszenia kosztów. Po zakupieniu gotowych zestawów wystarczy tylko ułożyć je w wybranych przez nas miejscach. Możemy zainstalować je pod wylewką lub bezpośrednio pod np. panelami lub kafelkami. Maty grzewcze są w 100% bezpieczne. Posiadają szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych.
  • Fotowoltaika plus promienniki podczerwieni – promienniki podczerwieni to urządzenia, które przetwarzają prąd w energię cieplną w postaci promieniowania podczerwonego. Mogą przyjmować postać elementów ceramicznych lub metalowych pokrytych kwarcem, czyli nowoczesnych paneli, które są w stanie skutecznie ogrzać nawet duże pomieszczenia. Zazwyczaj montuje się je na suficie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wisiały na ścianie. Są one w 100% bezpieczne dla zdrowia.

 

Wiele osób zainteresowanych inwestycją w eklektyczne ogrzewanie dla swojego domu lub firmy w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi zadaje sobie pytanie:

 

Jak to działa skoro najwięcej prądu produkuję latem, a z ogrzewania korzystam głównie zimą, kiedy słońca nie ma zbyt dużo?

 

Należy pamiętać, że nadwyżkę wyprodukowaną wiosną i latem możemy magazynować przez rok od momentu produkcji, czyli np. od 1 lipca 2020 do 1 lipca 2021 roku. W związku z tym to co nadprodukowaliśmy w słoneczne dni wykorzystamy w te bardziej pochmurne.

 

Zastosowanie powyższych rozwiązań staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wiele osób podczas budowy nowego domu szuka nowoczesnych, wygodnych i ekologicznych rozwiązań, a przedstawione powyżej sposoby łącza w sobie te wszystkie cechy.

 

Wszystkich zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji zapraszamy do kontaktu, przeprowadzimy profesjonalny audyt, pomożemy obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną, dobierzemy najlepsze rozwiązanie i odpowiemy na wszystkie pytania.

.

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.