Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
11 kwietnia 2023

Ulga termomodernizacyjna – co to jest? Kto może skorzystać?

 

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się z wieloma korzyściami. Są to między innymi:

 

 

Należy jeszcze jednak pamiętać, że z tą inwestycją idzie w parze wiele ulg i dotacji dla inwestorów. Oprócz znanego wszystkim programu dofinansowań dla fotowoltaiki Mój Prąd, można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

 

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

 

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w 2019 roku. Jest to jedno z ważniejszych narzędzi wpierających system budownictwa w Polsce. Jej adresatami są głównie właściciele domków jednorodzinnych. Z roku na rok coraz więcej podatników uwzględnia ulgę termomodernizacyjną w swoim PIT-37. Ulgę termomodernizacyjną można łączyć zarówno z programem Mój Prąd jak i Czyste Powietrze, co znacznie zwiększa opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

 

Jakie inwestycje można odliczyć?

 

Termomodernizacja polega na zmniejszeniu zapotrzebowania na energię elektryczną oraz cieplną w domu. Do tych inwestycji zalicza się np. instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła czy kocioł o odpowiedniej klasie. Ponadto ulga może dotyczyć również remontu elewacji (ocieplenie budynku), wymianę okien czy drzwi. Warto pamiętać, że o ulgę termomodernizacyjną mogą ubiegać się tylko właściciele eksploatowanych już domów (takich które mają już odbiór budowlany), bo jak sama nazwa wskazuje jest to modernizacja, więc nie dotyczy ona nowo powstających budynków.

 

Jak obliczyć ulgę?

 

Odliczenia dokonuje się za pomocą PIT-36, Pit-36L, PIT-37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O. Ulgę można odliczyć od dochodu opodatkowanego wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym oraz od przychodu podlegającego ryczałtowi od przychodów ewidencjonowanych.

 

Należy pamiętać, że jeśli skorzystaliśmy np. z dotacji Mój Prąd to wydatek na instalację fotowoltaiczną uwzględniany w zeznaniu podatkowym należy pomniejszyć o wysokość dotacji, np. fotowoltaika kosztowała 26 tys. zł, ale z Mój Prąd otrzymaliśmy 6 tys. zł. Kwota do odliczenia ulgi to 20 tys. zł.

 

Statystyki

 

Według Ministerstwa Finansów w 2020 roku z ulgi skorzystało aż 450 tys. osób, które odliczyły aż 7,5 mld zł. Co daje nam około 16,7 tys, zł na jedną osobę. To prawie dwa razy więcej podatników niż rok wcześniej, bo według danych w 2019 roku z ulgi skorzystało 214 tys. podatników, a odliczyli oni 3,2 mld zł co na osobę daję 15 tys. zł. Te dane obrazuje tabela poniżej:

 

 

 

Rok

 

Liczba podatników

 

Łączna odliczona kwota

 

Odliczona kwota w przeliczeniu na jedną osobę

 

2019

 

214 tys.

 

3,2 mld zł

 

15 tys. zł

 

2020

 

450 tys.

 

7,5 mld zł

 

16,7 tys. zł

 

 

Jak nie trudno zauważyć, wraz z wzrostem różnych form wsparcia OZE, rośnie ich liczba w Polsce. Z roku na rok coraz więcej osób rozważa inwestycję w fotowoltaikę, czy wymianę ogrzewania na elektryczne. Ważne jest, aby pamiętać o oferowanych przez państwo dofinansowaniach, co znacznie skraca czas zwrotu inwestycji.

 

Jeśli jesteś zainteresowanych fotowoltaiką, napisz do nas tutaj.

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.