Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Czy należy myć i odśnieżać panele fotowoltaiczne? Sprawdź.
11 kwietnia 2021

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy to możliwe?

 

Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi stale rośnie. Ceny energii z roku na rok są coraz wyższe, więc Polacy szukają alternatywy dla wysokich rachunków za prąd. Można pokusić się o stwierdzenie, iż fotowoltaika stanie się niedługo nieodłącznym elementem podczas budowy domu. Osoby decydujące się na instalację fotowoltaiczną liczą na bardzo niskie rachunki za prąd, a jak powszechnie wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Część inwestorów już podczas podpisywania umowy na montaż zadaje pytanie: Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w przyszłości będzie możliwa? Częstym zjawiskiem wśród klientów jest założenie początkowo małej instalacji, jednak po kilku miesiącach lub latach, kiedy „przekonają się”, że faktycznie można korzystać z prądu za tzw. minimum, chętnie wymieniają kuchenkę gazową na indukcję, dokupują elektryczną grzałkę do wody czy montują klimatyzatory na upalne dni. Co za tym idzie, zwiększa się ich zapotrzebowanie na prąd i pojawia się pomysł o rozbudowie istniejącej instalacji.
 

Kiedy pomyśleć o możliwości rozbudowy instalacji?

 

Jeśli jest to możliwe, idealnie byłoby pomyśleć o tym już na samym początku. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zwiększy się nasze zapotrzebowanie na prąd. W takim przypadku rozbudowa również jest możliwa, jednak należy pamiętać, że każda instalacja jest inna i powinniśmy podejść do niej indywidualnie. Większość klientów myśli, że rozbudowa instalacji to tylko dokupienie dodatkowych paneli. Niestety tak nie jest. Najpierw należy sprawdzić, czy nasz obecny falownik (można to sprawdzić w karcie katalogowej) jest w stanie pracować z wyższym obciążeniem. Jeśli tak, wystarczy podłączyć kilka dodatkowych paneli. Pamiętajmy, że każdą rozbudowę instalacji fotowoltaicznej należy zaktualizować u naszego dystrybutora energii elektrycznej. Takie zgłoszenie ma charakter informacyjny i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.
W przypadku gdy okaże się, że nasz obecny inwerter nie podoła dodatkowym panelom najlepszy rozwiązaniem będzie zastosowanie mikroinwerterów lub wymiana falownika na nowy, o większej mocy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistami, którzy dobiorą najkorzystniejsze rozwiązanie dla tego konkretnego przypadku.
 

Mikroinwerter – jak to działa?

 

Mikroinwertery to rozwiązanie, które pozwoli na indywidualną pracę nowych paneli, bez wpływu wcześniejszej instalacji na ich działanie. Wówczas nie musimy się martwić czy nowe panele mają taką samą moc jak te poprzednie. Mikroinwerter obsługuje tylko od 1 do 4 paneli, co znacznie zwiększa jego wydajność, np. w sytuacji gdy część paneli jest zacieniona, inne wciąż pracują. Jednak jednym z jego największych minusów jest wciąż dosyć wysoka cena. Każdy panel lub grupa paneli posiada wówczas swój niezależny mikroinwerter, a dodatkowo do kosztów sprzętu dochodzi wyższa cena za montaż. Są one również bardziej narażone na zmiany temperatur, ponieważ są montowane bezpośrednio pod panelem, w związku z tym ich żywotność może być krótsza.
Można by pomyśleć, że najlepiej od razu założyć mocniejszy falownik, a później zdecydować o ewentualnej rozbudowie. Niestety nie jest to tak proste. Inwerter o zbyt wysokiej mocy może powodować obniżenie swojej sprawności nawet o kilka procent. Równocześnie, podłączenie zbyt dużej ilości paneli fotowoltaicznych do falownika o niżej mocy może powodować jego uszkodzenie. Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie wówczas, gdy rozbudowa instalacji jest planowana w krótkim czasie.
 

3 najważniejsze czynniki wpływające na możliwość rozbudowy instalacji fotowoltaicznej to:

 

  • Odpowiednia ilość wolnego miejsca na dachu
  • Moc obecnego inwertera
  • Moc przyłączeniowa  według umowy z operatorem sieci energetycznej

 

Jeśli zastanawiamy się nad rozbudową naszej obecnej instalacji, warto poprosić specjalistów o audyt fotowoltaiczny, który ma na celu ocenę czy rozbudowa jest możliwa i jeśli tak to na jakich warunkach. Specjaliści to osoby z doświadczeniem, które wiedzą, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby wszystko pracowało tak, jak należy, a inwestor cieszył się darmowym prądem ze słońca. Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy dobrać odpowiednie komponenty.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.