Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Ile kosztuje fotowoltaika?
05 lipca 2021

Mój Prąd 2021 – wszystko co musisz wiedzieć o Mój Prąd 3.0

                                                                                      

Zgodnie z zapowiedzią 1 lipca 2021 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił możliwość składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Jest to już trzecia edycja programu, w którym można się starać o zwrot części poniesionych kosztów na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej od 2 do 10 kWp. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące obecnej edycji programu wraz ze zmianami względem poprzednich naborów.

 

Kto może skorzystać z dotacji?

Z dotacji może skorzystać osoba fizyczna, która produkuje prąd na własne potrzeby oraz poniosła środki na rzecz instalacji fotowoltaicznej po 31.01.2020 roku.

 

Jaki jest budżet programu?

Pula dotacji wynosi  534 000 000 zł. Możliwe jednak, że po jej wyczerpaniu zostanie zwiększona, tak jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej edycji. Źródłem finansowania nowej edycji programu Mój Prąd są środki Unii Europejskiej.

 

Kiedy można składać wnioski?

Wnioski można składać do 22.12.2021 roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.

UWAGA! Warto pamiętać, że w poprzednim naborze środki były dużo większe i nabór skończył się przed czasem, dlatego warto złożyć swój wniosek jak najszybciej to możliwe.

 

Ile wynosi dotacja?

W obecnej edycji maksymalna wysokość dotacji to 3000 zł (w poprzednich edycjach było to 5000 zł) i dotyczy maksymalnie 50% kosztów całej inwestycji.

 

Co będzie mi potrzebne do złożenia wniosku?

Do złożenia wniosku w programie Mój Prąd 3.0 potrzebne będą wszystkie podstawowe informacje dotyczące wnioskodawcy oraz jego instalacji, m.in. imię nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, dane kontaktowe, numer konta bankowego, na które zostanie wysłana dotacja, lokalizacja instalacji oraz jej moc itp.

 

Niezbędnymi dokumentami wymaganymi do złożenia wniosku są:

-Faktura za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej

-Potwierdzenie dokonania wpłaty (np. potwierdzenie przelewu)

-Zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej (np. Energa) potwierdzające montaż licznika

-W przypadku składania wniosku za pośrednictwem Pełnomocnika (np. firmy montującej panele) potrzebne będzie również Pełnomocnictwo

-W przypadku samodzielnego montażu, oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji fotowoltaicznej (UWAGA! W tym przypadku zamiast FV za zakup instalacji fotowoltaicznej z montażem należy dołączyć FV za zakup sprzętów wymaganych do instalacji)

 

Jak złożyć wniosek o dotację Mój Prąd?

Wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony: https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Obowiązek elektronicznego składania wniosków znany jest już z poprzedniej edycji programu. Obecnie zmienił się jednak sposób ich składania. Wnioski do programu Mój Prąd 3.0. składa się za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie zwany jako GWD, w którym trzeba założyć konto. Aby to zrobić, należy posiadać profil zaufany lub e-dowód.

Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajdują się szczegółowe informacje jak korzystać z GWD wraz z filmem instruktażowym.

UWAGA! Nie ma możliwości złożenia wniosku w wersji papierowej! Takie wnioski będą odrzucane!

 

Obowiązek beneficjenta

W związku z tym, że obecna edycja jest finansowana ze środków unijnych, beneficjent ma obowiązek umieszczenia tabliczki informacyjnej o otrzymanej dotacji. Tabliczka powinna zostać umieszczona w widocznym miejscu, tj. ogrodzenie lub budynek, na którym została zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Zakup i montaż tabliczki należy do obowiązków beneficjenta, a jej wzór został opublikowany na oficjalnej stronie programu Mój Prąd. Na umieszczenie tabliczki inwestor ma dwa miesiące od daty otrzymania powiadomienia o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Tabliczka powinna być wykonana z trwałego materiału np. metalu, drewna lub tworzywa sztucznego, powinna mieć rozmiar co najmniej A4, tj. 297mm x 210 mm, a najlepiej A3. Tabliczka musi zawierać 4 logotypy oraz informację: Inwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd.

                                                                                                                    https://i2.wp.com/globenergia.pl/wp-content/uploads/2021/07/mooj-prad-tablicka.png?w=455&ssl=1

                                                                                                                                                Wzór tabliczki informacyjnej w programie Mój Prąd 3.0., źródło:mojprad.gov.pl

 

Ekowoltaika składa wnioski o dotację za naszych klientów, oczywiście jeśli sobie tego życzą. Jeśli masz problem ze swoim wnioskiem, napisz do nas lub zadzwoń, chętnie pomożemy.

Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.