Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
W tym wpisie przedstawiamy podstawowe zalety instalacji fotowoltaicznych.
03 stycznia 2021

Ile kosztuje fotowoltaika?

Najważniejszym i podstawowym pytaniem, które zadają sobie inwestorzy jest: Ile kosztuje fotowoltaika? Jest to zrozumiałe, ponieważ jest to czynnik  wpływający na opłacalność inwestycji oraz czas jej zwrotu.

 

Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ każda inwestycja jest inna.

 

Najważniejszym argumentem przemawiającym za montażem instalacji fotowoltaicznej są generowane przez nią oszczędności, które mogą sięgać nawet do kilkudziesięciu procent. Jednak należy pamiętać, że bardzo ważny jest odpowiedni dobór mocy instalacji. To od niego zależy czy wyprodukujemy wystarczającą ilość prądu, aby pokryć nasze zapotrzebowanie oraz to czy nie wyprodukujemy za dużo prądu (co przepadnie na korzyść zakładu energetycznego).

 

Warto pamiętać, że.... koszt całego systemu fotowoltaicznego to nie tylko same panele.

 

Na cenę instalacji fotowoltaicznej składają się:

 

  • Koszt samych paneli - Tutaj rozpiętość cenowa jest bardzo duża, wszystko zależy od mocy wyrażanej w Wp, marki, procentu sprawności, gwarancji. Przy wyborze paneli najlepiej właśnie zwrócić uwagę na te czynniki. Ceny wahają się w granicach kilkuset złotych za sztukę.

 

  • Inwerter (inaczej falownik) - to urządzenie, które przekształca prąd o napięciu stałym, wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu przemiennym, czyli taki który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym. Prawie wszystkie nowoczesne inwertery są falownikami MPPT, czyli cały czas w ciągu pracy instalacji śledzą napięcie na panelach. Falownik można podłączyć do sieci WIFI i na bieżąco śledzić produkcję. Tutaj również rozpiętość cenowa jest ogromna. Cena zależy od wielu czynników, m.in. marki, gwarancji, czy falownik posiada dodatkowe zabezpieczenia, wyświetlacz itp. Cena to kilka tysięcy złotych.

 

  • System montażowy - Wybór odpowiedniego systemu montażu instalacji jest bardzo ważny, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy trwałość naszej instalacji, a ma ona służyć przecież wiele lat. Koszty systemu montażowego zależne są oczywiście od jego rodzaju (np. czy jest to system do montażu na gruncie, na dachówce, na blachodachówce itp.) Koszty systemu montażowego to również kilka tysięcy złotych, w zależności od wielkości instalacji i jego rodzaju.

 

  • Dodatkowy sprzęt elektryczny (np. zabezpieczenia po stronie AC oraz DC, przewody łączeniowe itp.). Koszt na jedną instalację to od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

  • Montaż. - Cena za montaż instalacji to koszt ustalany indywidualnie przez firmy montujące. Monterzy fotowoltaiki posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia, m.in. SEP, UDT oraz badania wysokościowe co również może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia.

 

Dodatkowe czynniki, które mogą wpłynąć na wysokość ceny to m.in. długości przewodów, możliwości montażowe, zacienienia, dodatkowe sprzęty (np. optymalizatory), łatwość dostępu do miejsca montażu i wiele innych. Dlatego często nie warto sugerować się tym, że ktoś ze znajomych zapłacił „tyle”, bo w naszym przypadku może to być dużo mniej, ale również dużo więcej.

 

Koszty instalacji fotowoltaicznej możemy przedstawić za pomocą procentowego udziału poszczególnych składowych:

 

Panele fotowoltaiczne ok. 40%

Inwerter ok. 20%

System montażowy ok. 20%

Elektryka ok. 10%

Montaż ok. 10%

 

 

Należy pamiętać, że większość firm zajmuje się również dokumentacją dotyczącą instalacji, tj. wykonanie schematu elektrycznego, zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego, pomoc w uzyskaniu dofinansowania itd. Instalacje powyżej 6,5 kWp wymagają obecnie również uzgodnienia ze strony rzeczoznawcy przeciwpożarowego (co jest dodatkowo płatne - kilkaset złotych) oraz zgłoszenia instalacji do Straży Pożarnej.

 

Dzięki istniejącym różnego rodzaju  dofinansowaniom, koszty instalacji mogą spaść o nawet kilka tysięcy (Mój Prąd, Ulga termomodernizacyjna, Czyste Powietrze). Dzięki temu zwrot inwestycji zostaje skrócony do minimum. Więcej o dofinansowaniach przeczytają Państwo tutaj: https://eko-woltaika.pl/dofinansowania

 

Podanie dokładnej wyceny instalacji fotowoltaicznej jest niemożliwe ze względu na wiele indywidualnych czynników wpływających na jej wysokość. Jednak zachęcamy do zapoznania się z przykładową wyceną fotowoltaiki w zakładce "Cennik" https://eko-woltaika.pl/cennik-2 na naszej stronie.

 

 

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.