Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika Karlino, Szczecin
fotowoltaika koszalin
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Ile kosztuje fotowoltaika?
06 sierpnia 2021

Fotowoltaika na gruncie – kiedy warto?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, każdy inwestor zadaje sobie pytanie: Fotowoltaika na gruncie czy fotowoltaika na dachu? Oba rozwiązania są dobre, ale tylko wtedy gdy spełniają odpowiednie warunki montażowe. Nie dla każdego to samo rozwiązanie będzie tym najlepszym, dlatego nie warto sugerować się tym jaki rodzaj instalacji wybrał sąsiad, kolega czy ktoś z rodziny.

 

Najważniejsze aspekty dotyczące montażu fotowoltaiki

 

Aby wybrać idealne rozwiązanie, musimy skupić się na najważniejszych aspektach dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych.

 • Kierunek południowy – gdzie się znajduje?
 • Zacienienia – czy występują? Jeśli tak to gdzie i jak można ich uniknąć?

 

Zalety paneli fotowoltaicznych na gruncie

 

Zarówno instalacja fotowoltaiczna na gruncie jak i na dachu ma swoje wady i zalety. Do głównych zalet montażu fotowoltaiki na gruncie należą:

 • Możliwość ustawienia instalacji fotowoltaicznej w kierunku południowym – dzięki temu rozwiązaniu unikamy ograniczeń wynikających z wielkości czy rodzaju dachu. Daje nam to możliwość idealnego dopasowania do stron świata, a tym samym wzrostu wydajności.
 • Możliwość zastosowania idealnego kąta nachylenia – dobrze dobrany kąt przyczynia się do zwiększenia produkcji energii przez system fotowoltaiczny.
 • Dobra wentylacja paneli – wolna przestrzeń pod panelami znacząco przyczynia się do ich wydajności w sezonie letnim, gdy temperatury są bardzo wysokie, a nagrzane panele mogą tracić na wydajności.
 • Brak ingerencji w pokrycie dachowe.
 • Brak dodatkowego obciążenia dla dachu.

 

Wady instalacji fotowoltaicznej na gruncie

 

Jak każde zastosowanie ten rodzaj montażu również posiada swoje wady. Są to przede wszystkim:

 • Konieczność przeznaczenia części posesji na instalacje – posiadając małe podwórko, takie rozwiązanie może zająć znaczną jego część.
 • Droższa konstrukcja – konstrukcja do montażu na gruncie jest droższa od tej do montażu na dachu.

 

Zalety montażu fotowoltaiki na dachu

 

 • Tańsza konstrukcja.
 • Kwestie estetyczne – fotowoltaiki na gruncie nie sposób przeoczyć, jednak panele na dachu to często niezauważalny dodatek, tym bardziej kiedy na ciemnym dachu zastosujemy panele FULL BLACK (czyli całe czarne).

 

Wady fotowoltaiki na dachu

 

 • Konieczność dostosowania się do kierunków dachu, kąta nachylenia, ewentualnych zacienień (tj. wykusze, kominy).
 • Ingerencja w pokrycie dachowe.
 • Kwestie estetyczne – w tym przypadku również mogą być one problematyczne, ponieważ wielu osobom nie podobają się czarne panele na czerwonym dachu. Jest to jednak indywidualne podejście każdego inwestora.

 

Powyżej wskazane cechy instalacji mają jedynie charakter informacyjny. Ostateczna decyzja zawsze należy do inwestora i to on jest ostatnią osobą, która decyduje o tym czy woli przeznaczyć część terenu pod panele fotowoltaiczne, czy swój dach. W każdy przypadku należy rozważyć wszystkie za i przeciw i skonsultować swoje obawy z doradcą, który na podstawie wykształcenia i doświadczenia jest w stanie rzetelnie i obiektywnie doradzić najlepsze rozwiązanie dla danej inwestycji.

 

Aby uzyskać więcej informacji na temat najlepszych rozwiązań dla Twojej inwestycji, zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

 

Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.
Firma montująca panele fotowoltaiczne w zachodniopomorskim.